¿Sabías que o tampón pode provocar a morte?

Unha adolescente de 14 anos morre tras poñerse o seu primeiro tampón a causa dunha infección pouco común, o síndrome de shock tóxico .

O síndrome de shock tóxico é un trastorno pouco frecuente provocado por unha toxina bacteriana. Posúe consecuencias fatales e pode reaparecer en aquelas persoas que sobreviven.

O síndrome  de shock tóxico foi utilizado por primeira vez en 1978 por un pediatra estadounidense J.K. Todd para describir unha infección por estafilococo en tres nenos e catro nenas de entre 8 e 17 anos. A pesar de que o estafilococo foi aislado dos texidos mucosos dos  pacientes, as bacterias non se poideron aislar ni da sangue, ni da orina, potenciando a sospeíta de que tratábase dunha toxina. Os autores do estudo observaron que reportado casos de infecciones por estafilococo similares desde 1927. Curiosamente, non souperon ver naquel  momento a conexión entre o uso de tampóns e a enfermidade, a pesar de que tres das rapazas que tiñan a menstruación no momento de desenrrolarse a enfermidade utilizaban tampóns. A infección pode producirse por vía cutánea (cortes, queimaduras o ciruxía), vaginal (tampóns) ou farínxea. Feito por Andrea Díaz

Información: http://es.wikipedia.org/wiki/S%C3%ADndrome_del_choque_t%C3%B3xico

Esta entrada foi publicada en 1º bacharelato, CCMC. Garda o enlace permanente.

Deixa unha resposta